روز از شب گذشته بود، اسمی نداشت

ramtin3عنوان: روز از شب گذشته بود، اسمی نداشت

اثر: رامتین شهرزاد
ISBN: 978-1-927948-16-3 
سال انتشار: ۲۰۱۶-۱۳۹۵

تعداد دفعات دانلود:

809

توضیحات:‌ دفتر شعر سپید

کتاب، دو بخش دارد: «دفتر تبعید و فراموشی»، شعرهای لبریز از قضاوت‌های شخصی رامتین شهرزاد هستند از پناهجویانی که همراه‌شان نزدیک به دو سال را در شهر دنیزلی گذراند.
بخش دوم یا «دفتر روز از شب گذشته بود اسمی نداشت»، شعرهای شخصی‌تر او هستند از حس‌های درونی‌اش در روزها و لحظه‌های جدایی از سرزمین مادری، دوست و آشنا و فامیل و کار و زندگی و از نو ساختن و بر پا کردن زندگی برای نه یک مرتبه، نه دو مرتبه، نه سه مرتبه، بلکه چهار مرتبه از صفر.

گرایش جنسی و هویت جنسیتی

3عنوان: گرایش جنسی و هویت جنسیتی

به قلم: نیما شاهد
ISBN: 978‐۱‐۹۲۷۹۴۸‐۰۷‐۱
سال انتشار: ۲۰۱۶-۱۳۹۵
تعداد دفعات دانلود:

1597

توضیحات:‌ گردآوری و تالیف- با همکاری گروه مطالعات جنسیت

این کتاب پاسخی خلاصه است به این پرسش که:

نظریات علمی کنونی چگونه در مورد «کیستی» ما از جهت گرایش جنسی و هویت جنسیتی سخن گفته‌اند؟

بنابراین دائماً دسته‌بندی‌ها، طبقه‌بندی‌ها، پیش‌نگری‌ها و نامگذاری‌هایی‌ شرح داده خواهد شد که حول ماهیت میل بیان شده است. انتظار این است که خواننده به این نظریات تنها به عنوان ابزارهایی برای کاربرد نگاه کند؛ چشم‌اندازهایی برای مشاهده‌ی میل و آن را تا جایی استفاده کند که تجربه شخصی او را درون چارچوب‌‌های نظری محبوس نسازد. هیچ نظریه علمی قادر به بیان سیالیت و ابهام و چندگانگی‌های میل آدمی نیست. همیشه میل ازین خط کشی‌ها و مرزبندی‌ها بیرون می‌ریزد. اما شناخت این چارچوب‌ها نیز برای گذر از آن‌ها ضروری است. چارچوبی که این کتاب دنبال می‌کند فهم‌پذیر کردن این چشمندازهای علمی کنونی است به صورتی که خواننده پس از اتمام کتاب بتواند درک عمومی از آن‌ها پیدا کند.

مدخل همجنسگرایی استنفورد

vafa non balloonعنوان: مدخل همجنسگرایی استنفورد

مترجم: وفا مهرآیین
ISBN: 978-1-927948-15-6
سال انتشار: ۲۰۱۶-۱۳۹۵
تعداد دفعات دانلود:

837

توضیحات:‌ترجمه- مقدمه همجنسگرایی استنفورد

اصطلاح همجنسگرایی را در اواخر قرن نوزدهم، روانشناس آلمانی، کارولی ماریا بنکرت ابداع کرد. هرچند این اصطلاح جدید است اما بحث درباره امور جنسی به‌طور عام و درباره گرایش به هم‌جنس به‌طور خاص، از ضیافت افلاطون تا نظریه کوییر در زمانه‌ ما همواره رایج بوده است. ازآن‌رو که تاریخِ فهمِ فرهنگی از مساله گرایش به هم‌جنس در ربط و نسبت با نظریه‌های فلسفی است که از آن فرهنگ‌ها سر برآورده‌اند، ضروری است تا به‌اختصار مساله همجنسگرایی را در بسترِ تاریخِ اجتماعی بررسی نماییم. در این بررسی خواهیم دید که دست‌کم در غرب، با استناد به قانون طبیعی و نیز برخی تفاسیر آن، همجنسگرایی را مردود شناخته‌اند. ارجاع به مساله قانون طبیعی و تردید در اخلاقی بودن همجنسگرایی در ساحت دین و سیاست و حتی دادگاه‌ها هنوز نقش مهمی بازی می‌کند. در نهایت این که، احتمالن مهم‌ترین تغییر اجتماعی دوران اخیر در مغرب زمین، ظهور و بروز جنبش آزادی‌خواهانه همجنسگرایان است. در حلقه‌های فلسفی این جنبش تا حدودی برآمده از تفکر برخی اندیشمندانی است که ذیل عنوان نظریه کوییر بدین مساله پرداخته‌اند. مساله کانونی در نظریه کوییر این مساله است که آیا هم‌جنس‌خواهی، دگرجنسخواهی و نیز دوجنسخواهی نتیجه‌ فرایندهای بیولوژیکی در افراد است و یا از بافت اجتماعی ایشان ناشی می‌شود؟

بنگ خام

Bange khanmعنوان: بنگ خام

نویسنده: ابوالفضل خدام
ISBN: 978-1-927948-14-9
سال انتشار: ۲۰۱۶-۱۳۹۵
تعداد دفعات دانلود:

905

توضیحات:‌مجموعه‌ی داستان‌های کوتاه

اقلیت‌های جنسی و حقوق کیفری

عنوان: اقلیت‌های جنسی و حقوق کیفری1

نویسنده: امیدوار. ن
ISBN: 978-1-927948-13-2
سال انتشار: ۲۰۱۶-۱۳۹۴
تعداد دفعات دانلود:

1809

توضیحات:‌ این کتاب بر مینای پژوهشی در زمینه جایگاه اقلیت‌های جنسی ایران در حقوق کیفری ایران تهیه شده است. از نتایج عملی و کاربردی این پژوهش می­توان به استفاده از دستاوردهای پژوهش در قوه قانون­گذاری و تقنین در بازنگری قانون و قوه قضایی در برخورد با این افراد با انصاف و عدالت بیشتر، اشاره نمود و همچنین ارتقای ادبیّات این موضوع در سطح مجامع علمی و فرهنگی و مؤسسه‌­های آموزشی و دانشگاهی، ارتقای ادبیات حقوقی و ارائۀ پیشنهاد به مقامات (کنشگران) تقنینی.

 

آلبوم زندگی دگرباشان ایران

jeldعنوان: آلبوم زندگی دگرباشان ایران

کارتونیست/طراح: سامان کوهزاد

ISBN: 978-1-927948-12-5
سال انتشار: ۲۰۱۶-۱۳۹۴
تعداد دفعات دانلود:

1527

توضیحات:

چهل و پنج تصویر کارتونی در «آلبوم زندگی دگرباشان ایران» از پنج شخصیت همجنس‌گرای مرد (گی)، همجنس‌گرای زن (لزبین)، ترنس زن، ترنس مرد و یک زن دوجنس‌گرا می‌گویند. هدف بیان مشکلات آنها در محیط‌های اجتماعی از جمله خانواده،‌ مدرسه، دانشگاه، محل کار و همین‌طور روابط شخصی آنها با شریک زندگی‌شان است.
سامان کوهزاد، تلاش کرده تا از رسانه‌ای بصری سود ببرد تا بیانگر مشکلات کمتر بیان شده جامعه دگرباشان جنسی ایرانی باشد. آنونس انتظار این مجموعه توسط سینا کیانی ساخته شده است که می‌توانید از اینجا تماشا کنید.

این آلبوم با حمایت سازمان “اقدام آشکار جهانی” تهیه شده است و رامتین شهرزاد مقدمه‌ای بر آن نوشته است.

تصاویر کارتونی این مجموعه در وبسایت سازمان دگرباشان جنسی ایران-ایرکو بصورت جداگانه در صفحه‌‌ی «آلبوم زندگی دگرباشان ایران» و صفحه‌ی فیسبوک ایرکو منتشر خواهد شد.

ترمینولوژی جنس و جنسیت

3عنوان: ترمینولوژی جنس و جنسیت

گردآورنده: یاس آسمون

ISBN: 978-1-927948-11-8
سال انتشار: ۲۰۱۵-۱۳۹۴
تعداد دفعات دانلود:

1146

توضیحات: ترمینولوژی در لغت به معنای واژگان‌شناسی است. و علاوه بر این، تلاش شده تا برخی اصطلاحات رایج در فضای جنسی ایران نیز در این بخش گنجانده و توضیح داده شوند. بدیهی است که این کتاب برای اقلیت جنسی ایرانی نوشته و پرداخته شده است. بدین جهت، بعضی اصطلاحات که مربوط به انواع تیپ‌ها در فرهنگ‌های اقلیت جنسی غیر از ایران می‌باشد و اقلیت جنسی ایرانی با آن مأنوس نیست و مورد استفاده قرار نمی‌دهد؛ چندان مورد توجه قرار نگرفته است. در طول این بخش برای درک راحت‌تر مفاهیم پیچیده‌ی جنس و جنسیت از تصاویر استفاده شده است. این کتابچه سومین کتابچه از سری سه گانه کتابچه های آموزش دگرباشان جنسی است. 

برون‌آیی یا آشکارسازی

2عنوان: برون‌آیی یا آشکارسازی

گردآورنده: میلاد شارعی
ISBN: 978-1-927948-10-1
سال انتشار: ۲۰۱۵-۱۳۹۴
تعداد دفعات دانلود:

1809

توضیحات:‌ برو‌ن‌آیی به معنای آشکارکردن هویت و گرایش جنسی یک شخص برای دیگران، بخشی از زندگی دگرباشان جنسی است. برون‌آیی در برگردان کلمه “ Coming Out ” استفاده می‌شود و به معنای خروج از یک محیط بسته است، که در واقع شخص هویت و گرایش جنسی خود را آشکارا بیان می‌کند. برون‌آیی در جامعه سنتی ایران که علاوه بر آن تحت سایه دولتی دیکتاتور و مذهب‌گرا است، خطراتی دارد و همچنین مزایایی نیز برای برون‌آیی وجود دارد که در صورت فراهم بودن آن بهتر است شخص برون‌آیی کند. در این کتاب به بررسی چگونگی و مراحل برون‌آیی و همچنین خطرات و مزایای آن می‌پردازیم. سعی شده است مطالب به صورت کلی بیان شود تا خواننده، با دیدی باز و صرف زمان کمتر به آنچه که باید درباره‌ی برون‌آیی بداند دست یابد. همچنین در پایان جزوه با خانواده و دوستان دگرباشان جنسی سخنی گفته شده است که نه تنها برای آنان مفید می‌باشد که خواندن آن به تمامی والدین توصیه می‌شود.

سلامت روان اقلیت‌های جنسی در ایران

1کد: ۵۴۲

عنوان: سلامت روان اقلیت‌های جنسی در ایران

نویسنده: هوداد طلوعی
ISBN: 978-1-927948-09-5
سال انتشار: ۲۰۱۵-۱۳۹۴
تعداد دفعات دانلود:

1267

توضیحات: اقلیت‌های جنسی، که شامل همجنسگراها، دوجنسگراها، ترنسجندرها و ترنسکشوال‌ها می‌شود. آمیخته شدن دین با سیاست و هجوم افکار مذهبی اسلام، که فاقد هر گونه پشتوانه علمی هستند، باعث بروز یک فاجعه همه جانبه در جامعه ایران شد‌ه‌اند. حریم خصوصی افراد از هر جهت توسط حکومت مذهبی مورد حمله قرار گرفته است. درنتیجه فرصت شناخت فردی، مخصوصا در زمینه جنسی و جنسیتی از مردم سلب شده. این جزوه اولین کتابچه از سری سه گانه کتابچه های آموزش دگرباشان جنسی  است و با حمایت  سازمان بین‌المللی “اقدام آشکار جهانی” (اوت رایت ) تهیه شده است؛ با این امید که برآیند این تلاش‌ها، راه را برای احیاء و حضور دوباره‌ی علم، عقل و منطق در زمینه‌های مختلف زندگی مردم ایران فراهم آورده، شادمانی را به آن جامعه بازگرداند.

رنگ‌های شب

Picture1کد: ۵۴۰

عنوان: رنگ‌های شب

نویسنده: کورش زندی

ISBN: 978-1-927948-06-4

سال انتشار: ۲۰۱۵-۱۳۹۴

توضیحات: مجموعه شعر

تعداد دفعات دانلود:

1217