درباره ما

 

انتشارات گیلگمیشان یک انتشارات تخصصی است که به حوزه مسایل دگرباشان جنسی ایرانی می پردازد. این انتشارات در صدد است که در فضای سانسور و هوموفبیای دولتی و فرهنگی که در آن امکانی برای نشر آثار جامعه همجنس گرا مهیا نیست، مجالی را ایجاد کند. این اراده ی جامعه دگرباش ایرانی بود که در سال 1388 همزمان با نمایشگاه بین المللی کتاب تهران فعالیت نویسندگان همجنسگرا را از پستوخانه بیرون آورد. و سپس، نشر گیلگمیشان از دل کتابخانه ی دگرباش بیرون آمد، که خود آن محصول و ایده ای در گروه خانه هنر بود، تا با معرفی و بازنشر آثار دگرباشان ایران حضور این جامعه ی پنهان را آشکار کند و از این طریق اراده ای برای گرفتن بخشی از حقوق شهروندی که بیان آراء و عقاید است پدید آید.

چندین مجموعه از آثار نویسندگان و شاعران همجنسگرا با پیشنهاد گروه گردانندگان خانه هنر به انتشارات افرا، در کانادا داده شد. سپس در سال 1389 خانه هنر اقدام به ثبت انتشارات گیلگمیشان کرد تا گامی را که با ایجاد نمایشگاه کتاب برداشته بود، با ایجاد یک انتشارات متعلق به جامعه ی دگرباش، کامل کند.

امسال، سال 1391، گام دیگری برداشته شد تا کتابخانه را از وبلاگ به وبسایتی که دارای امکانات کامل تر برای عرضه ی کتاب ها هستند، منتقل کند. این سایت تلاشی دوباره برای بهبود اطلاع رسانی و انتشار آثار جامعه دگرباش ایرانی است. گیلگمیشان در حوزه ادبیات دگرباش فعالیت می کند و تا کنون آثاری را در این زمینه منتشر ساخته است. عبارت ادبیات در این مجموعه به حوزه نقد، داستان نویسی، شعر و مقالات پژوهشی و آموزشی اشاره دارد.

جامعه دگرباش تدریجاً تلاش می کند تا روزن هایی را برای بیان و آشکارسازی خود بیابد. گیلگمیشان نقطه شروعی برای این برون آیی است که اینبار نه تنها به شکل فردی (کاری که نویسندگان این آثار می کنند) بلکه به شکل اجتماعی و در حوزه عمومی آن را اعلام می کند؛ به عنوان یک جامعه که «هست» و«بودن» خود را آشکارا می سازد. این ایده نقطه آغاز نشر گیلگمیشان بوده است تا تدریجن حول این روشنایی نخستین شاید روزی روشنایی عمومی در مورد حقوق دگرباشان ایرانی پدید آید. متنی که در زیر مشاهده می کنید، در روز افتتاح نمایشگاه بین المللی تهران، در وبلاگ اولیه ی کتابخانه، که از سوی بلاگفا به دلیل “مصداق جرم” مسدود شد، منتشر شده بود. این متن سندی است از تلاشی که منجر به آغاز این راه شد:

نمایشگاه بین المللی کتاب دگرباش – 1388

در اعتراض به سانسور حاکم بر نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

نشر کتاب در ایران زیر سانسور شدید دولت کمر خم کرده. کسانی هستند که با کمر شکسته از زیر این سانسور بیرون می­آیند و کتاب­هایشان را به بازار می­فرستند. (بیشتر این کتاب­ها را یا سانسورچی و یا، تلخ­تر از آن، خودسانسوری ِ نویسنده ابتر کرده است).

اما کسانی هم در دل جامعه­ی ایران هستند که از دیدگاه دولت “نیستند”. کسی که نیست نمی­تواند بنویسد پس نمی­تواند کتابی را روانه­ی بازار کند. نویسنده­ای که این چنین به نیستی تهدید می­شود یا با خودسانسوری شدید، زیر صورتکی که خود واقعی­اش نیست، می­نویسد و اجازه­ی چاپ می­گیرد یا با نام مستعار در فضای آزادتر اما همچنان خطرناک ِ اینترنت به زندگی فکری و ادبی خود ادامه می­دهد.

و یا ادامه نمی­دهد… .

ما، دگرباشان جنسی ایران، “هستیم” و این بودن تنها حضوری فیزیکی در شهرها و روستاهای ایران نیست. ما در درون این جامعه قرار داریم؛ از آن تاثیر می­گیریم و بر آن اثر می­گذاریم. ما در این جامعه “زندگی” می­کنیم.

گروهی از ما می­نویسند، می­سرایند و تولید اندیشه می­کنند. اما مردم ما را نمی­خوانند چون نمی­توانند به نوشته­هایمان دسترسی داشته باشند.

هم­زمان با نمایشگاه کتاب تهران مجموعه­ای از کتاب­های نویسندگان دگرباش در این وبلاگ، نمایشگاه بین المللی کتاب دگرباشان جنسی ایرانی، آماده شده و در دسترس خوانندگان ایرانی قرار دارد تا در این ده روز که ایران رنگ و بوی کتاب می­گیرد، کتاب­هایی از دیگرانی، که نمی­خواهد دیده شوند، هم بر روی رایانه­های ایرانیان باشد.

این گامی از سوی ماست به سوی شما. تا با شناخت هر چه بیشتر هم، به سوی جامعه­ای آزاد پیش برویم. جامعه­ای که در آن حق هر انسان برای زندگی و تولید فکری و هنری محترم شمرده شود.

قبیله‌ی پسرهای در – به – در / مهدی همزاد

درست گفتم ؟ حرف های ما همیشه این‌طور بوده / خشایار خسته

درد را بریز توی تن من / حمید پرنیان

ما برای فتح ثانیه‌ها آمده‌ایم / باربد شب

سیزده روایت ما اینجا هستیم / چیترا

مجموعه‌‌ای از داستان و شعر به قلم دگرباشان جنسی ایرانی

امریکا – آلن گینزبرگ / ترجمه رامتین

خاکستری‌های آبی ژان پل دوا / ترجمه رامتین

ایرج میرزا / به کوشش سپنتا

دست من است و دست به من می‌برد / ساقی قهرمان

And, all of sudden, we’re here / Saghi Ghahraman

منتشر می‌شود

مجموعه شعرهای هم‌سرشت

مجموعه مقالات حمید پرنیان

مجموعه داستان‌ کوتاه نویسندگان دگرباش

با تشکر، کتابخانه‌ی دگرباش